2017.Łomża baner 1000x200
środa, 13 września 2017 12:04

„Biblioteki Lutosławskich” ciąg dalszy... [FOTO]

Napisane przez  oprac. gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Kilka lat temu Muzeum Przyrody w Drozdowie wzbogaciło się o depozyt książek ze zbiorów Sławomira Zgrzywy, który przekazał drozdowskiej placówce publikacje autorstwa Lutosławskich – Wincentego, Sofii Casanovy, Izabeli, Kazimierza, Józefa i innych. Nie jest to jednak koniec poszukiwań tych cennych książek – szczęśliwie, udało się Muzeum zebrać kolejne perełki.

W różny sposób, m. in od osób prywatnych porządkujących swe domowe biblioteczki czy z wymiany bibliotecznej – pozyskano ok. 30 pozycji, takich jak: „Die basophilen Granula der Erythrocyten" Kazimierza Lutosławskiego (praca doktorska autora), „Andrzej Korecki" Izabeli Lutosławskiej (poczytna swego czasu powieść), „Chleb i ojczyzna" Józefa Lutosławskiego, wydana w 1919 roku, wkrótce po jego rozstrzelaniu, „Kartki z podróży do Anglii" Jana Lutosławskiego, „O sztuce obradowania i przewodniczenia zebraniom" Mariana Lutosławskiego. Nie zabrakło oczywiście książek największego myśliciela w rodzinie Lutosławskich – filozofa Wincentego. Przybyły takie pozycje jak: „Posłannictwo polskiego narodu", „Rozwój potęgi woli", „Wojna wszechświatowa", „Logika ogólna", „Wykłady jagiellońskie", „Ludzkość odrodzona" i inne.

Radość to wielka, że książki trafiły, także z uprzejmości prywatnych osób, do Muzeum w Drozdowie. Tu będą miały swe „drugie życie" jako pomoc w badaniach naukowych, piśmiennictwie czy eksponat muzealny w wystawach o rodzinie Lutosławskich.

Źródło: Muzeum Przyrody w Drozdowie

Galeria zdjęć

1 komentarz

  • Odpowiedz Ferrr środa, 13 września 2017 15:54 Umieszczone przez: Ferrr

    Takie informacje cieszą

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu

feedback