vizo-mylomza 2017.Łomża baner 1000x200
wtorek, 08 sierpnia 2017 10:29

Kriokomora do likwidacji

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Kriokomora do likwidacji fot. Archiwum MyLomza.pl
Kriokomora utworzona w dawnej Pływalni Miejskiej Nr 2, przemianowanej później na Park Wodny przy ul. Wyszyńskiego, zostanie wkrótce zlikwidowana. Usunięty już został zbiornik azotu. Jak tłumaczy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, jedną z przyczyn likwidacji kriokomory jest jej deficytowość, ale są też inne.

zenek

Obiekt Parku Wodnego został zrealizowany w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej i oddany do użytku w roku 2011. Program użytkowy obiektu między innymi zakładał wykonywanie zabiegów w kriokomorze. Zamontowano urządzenie wrocławskiej firmy Creator. Urządzenie w początkowym okresie planowano wynająć lecz kilkukrotne postępowanie mające na celu wyłonić dzierżawcę nie przyniosło oczekiwanego rezultatu. Aby zrealizować założenia projektu zdecydowano się w ramach własnych starań wykonywać zabiegi krioterapii. Od roku 2013 wiosną i jesienią organizowano turnusy kriozabiegów gdzie wykonywano średnio około 650 zabiegów co odpowiada 60 osobom gdyż turnus odpowiadał uczestnictwu każdej osoby w 10 zabiegach plus wejścia jednorazowe. Trzeba nadmienić, że zabiegami zainteresowana była ograniczona grupa tych samych osób w tym część spoza gminy i miasta Łomży.

- W związku z wymogami formalnymi komora podlegała raz w roku przeglądowi technicznemu przez serwis producenta jako jedynemu uprawnionemu wykonawcy swoich produktów. Zawsze rodziło to duże problemy ponieważ możliwości wykonawcze firmy Creator związane z zasobami kadrowymi były bardzo ograniczone, a jak tłumaczył przedstawiciel firmy główne ich zaangażowanie dotyczy rynków zagranicznych. Wiosną 2017r nie przeprowadziliśmy turnusu ponieważ Creator nie był w stanie w tym okresie wykonać wymaganego przeglądu urządzenia - tłumaczy Przemysław Chrzanowski, kierownik Parku Wodnego.

Jak informuje kierownik obiektu, analiza kosztów realizacji turnusów oraz przychodów z opłat wnoszonych przez klientów wykazała, że działalność ta przynosi stratę około 12 tys. zł na każdym turnusie. W kosztach uwzględniono koszty zatrudnienia personelu medycznego, dzierżawy zbiornika ciekłego azotu, rocznych przeglądów technicznych kriokomory, zakup azotu.

- Bardzo istotnym elementem oceny zasadności kontynuowania zabiegów krioterapii pod znakiem MOSiR jest ocena formalno-prawna związana z wykonywaniem tych zabiegów. Zabiegi krioterapii wypełniają definicję świadczenia zdrowotnego wskazaną w ustawie o działalności leczniczej ponieważ są to: „ ... działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania". Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych zgodnie z Art. 3. 1. ww ustawy prowadzi działalność leczniczą. Pomiot wykonujący działalność leczniczą winien wypełnić kryteria wskazane w Art 4 ustawy. Możliwymi formami prowadzenia działalności leczniczej w naszym przypadku jest jednostka budżetowa lub samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej przy czym szereg istotnych wymogów w tym między innymi wpis do rejestru podmiotów leczniczych, czas pracy pracowników, minimalne normy zatrudnienia, konieczność ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz inne określone ustawą dotyczą obu form. Z pewnością powinna to być odrębna od MOSiR jednostka budżetowa z wyznaczonym budżetem - konkluduje Chrzanowski.

Jak dodaje zarządzający obiektem, planowana zmiana lokalizacji boiska dla szkoły nr 1, która obejmuje miejsce posadowienia zbiornika azotu, utrudnia znacznie ewentualną kontynuację udzielania zabiegów gdyby taka decyzja miała być podjęta, gdyż należałoby wyznaczyć nowe miejsce na zbiornik i nową trasą ułożyć rury doprowadzające azot.

- Mając na uwadze powyższe okoliczności, a przede wszystkim aspekt formalno-prawny związany z wykonywaniem zabiegów krioterapii oraz zakończenie okresu trwałości projektu, kontynuowanie tego rodzaju działalności nie jest zbieżne z zadaniami statutowymi MOSiR - wyjaśnia Przemysław Chrzanowski.

11 komentarzy

 • Odpowiedz mors wtorek, 08 sierpnia 2017 11:48 Umieszczone przez: mors

  Tak to niby mądrze brzmi. Zbieżne, zbieżne z zadaniami statutowymi. Mowa trawa.
  Deficytowe owszem. Dłuższy temat, na niedeficytowe istnienie, ale to trochę skomplikowane działanie wymagające inwencji i trochę wysiłku. Ubogość pomysłów, za to rozwiązanie argumentowane przez nowego sprytnego kierownika wpisuje się w łatwe życie.

 • Odpowiedz Zuza wtorek, 08 sierpnia 2017 12:00 Umieszczone przez: Zuza

  Gratuluję. A kiedy zamknięcie pływalni nr 1?

 • Odpowiedz Ciekly azotek wtorek, 08 sierpnia 2017 12:08 Umieszczone przez: Ciekly azotek

  @ mors - mowa trawa to twoja pisanina powiem krotko jaki by tam niebyl kierownik to musialby sie zapoznac z sytuacja ktora spowodowal jeden z, poprzednio rzadzacych wlodarzy ze sobie zamarzyl kriokomore rownie dobrze mogl I lotnisko dla helikopterow wykonac I co teraz? z g**na bata nie ukrecisz!!! Bardzo dobra decyzja nikt nie bedzie do tego dokladal, tak samo prowadzac domowe budzety oglada sie kazdy grosz I podejmuje decyzje wlasciwe!

 • Odpowiedz ModzelHIPKO wtorek, 08 sierpnia 2017 12:28 Umieszczone przez: ModzelHIPKO

  poprzednio rzadzacych wlodarzy??

  A Modzel tak ładnie układał sie z Mietkiem :)

 • Odpowiedz mors wtorek, 08 sierpnia 2017 12:28 Umieszczone przez: mors

  Komora jako sama to deficyt, w połączeniu w kompleksie z odnową biologiczną to dochód.

  Caritas lub szpital może przejmie zbiornik i urządzenia.
  Grunt to łatwe życie.

 • Odpowiedz Tygrys wtorek, 08 sierpnia 2017 14:45 Umieszczone przez: Tygrys

  Zuza już niebawem :-(

 • Odpowiedz Zuza wtorek, 08 sierpnia 2017 15:25 Umieszczone przez: Zuza

  Tygrys A co szykują się do zamknięcia? To było do przewidzenia.

 • Odpowiedz madry wtorek, 08 sierpnia 2017 18:10 Umieszczone przez: madry

  Naprawdę modzel to już jest bezczelny, biegał, płakał, modlić się zaczął, żeby tylko zostać dyrektorem, do pisu nawet wstąpił (co prawda i tak pisu się wstydzi), a teraz wielkie panisko codziennie siedzi w ratuszu i dupę mariuszkowi liże, a za plecami, śmieje się jaki to z niego nieudacznik, modzel, a my i tak wiemy, że z ciebie to zwykły cygan jest...

 • Odpowiedz cwaniak wtorek, 08 sierpnia 2017 21:25 Umieszczone przez: cwaniak

  madry chyba byłeś kolegą Modzela jak Cię zatrudnił to Ty mu dupę lizałeś.

 • Odpowiedz samiswoi wtorek, 08 sierpnia 2017 21:35 Umieszczone przez: samiswoi

  Wyjaśnia Przemysław...Chrzanowski :)

 • Odpowiedz cwaniak wtorek, 08 sierpnia 2017 22:46 Umieszczone przez: cwaniak

  samiswoi Pan to chyba też księgowego szwagier

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu

feedback